ГоловнаОстанні новини1 Грудня, 2016р.
 Версія для друку

Майбутнім абітурієнтам, які мріють обрати героїчну професію пожежного-рятувальника

Опубліковано: 01.12.2016, 10:47

Напевно, не існує більш небезпечної, відповідальної та важливішої професії, ніж професія пожежного – рятувальника. Її обіймають непрості люди, з великою силою волі, які здатні пожертвувати власним життям заради порятунку інших. І працюють вони в екстремальних умовах, за будь-якої погоди, у будь-який час доби з повною самовіддачею.

Їх завдання – безпосередньо здійснювати гасіння пожеж, ліквідовувати надзвичайні ситуації, проводити порятунок і евакуацію людей, а також запобігати подібним випадкам.

При виникненні пожежі чи іншої надзвичайної ситуації сигнал надходить до диспетчерської служби «101». Диспетчер визначає, який пожежно-рятувальний підрозділ знаходиться ближче до місця виклику та до якої категорії складності відноситься пожежа чи надзвичайна ситуація. Залежно від цього плануються подальші дії.

Наприклад, якщо горить сміттєвий контейнер, то до місця події буде направлена лише одна машина-автоцистерна, але, якщо випадок серйозніший,  запалало житлове або виробниче приміщення, — то надсилаються, як мінімум, дві, і бажано з різних напрямів (на випадок, якщо одна раптом застрягне десь в дорозі, наприклад, в автомобільній пробці). На складні пожежі вогнеборці та інші оперативно-рятувальні автомобілі з'їжджаються з усієї округи.

Пожежні-рятувальники виконують рятувальні роботи, пов'язані з пожежогасінням, надають допомогу під час повені, аварій, зсувів та ліквідують наслідки, інших природних та техногенних катастроф чи стихійних лих, а в першу чергу рятують тих, з ким сталися непередбачені нещасні випадки. Часто виїжджають на ліквідацію наслідків дорожньо-транспортних пригод, аби вивільнити потерпілих із понівечених автівок, або запобігти займанню машин.

Рятувальна робота небезпечна та вимагає довірливої співпраці – неправильне рішення або поведінка може загрожувати здоров'ю, життю або майну самого рятувальника або ж здоров'ю, життю або майну інших людей. Коли надходить сигнал тривоги, чергові пожежні-рятувальники повинні швидко одягнути спеціальний одяг, після чого негайно сісти в машину і виїхати. Від того, як швидко прибуде машина на місце виклику, часто залежить життя багатьох людей.

Після прибуття до місця пожежі, рятувальники на чолі з начальником караулу, проводять розвідку, тобто визначають, що і де горить, які дії слід виконати. Начальник караулу оцінює становище (до прибуття старшого начальника), визначає головний напрямок дій особового складу караулу та керує на всіх етапах бойовими діями бійців ДСНС у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, суворо дотримуючись безпеки праці.

Певно, кожен бачив автоцистерни, які ще й донині перебувають у гарнізонах українських пожежників. Це АЦ-40 на базі автомобіля «ЗІЛ-130». Об’єм їхньої цистерни становить 2350 літрів, але ця кількість води насправді не така й велика. Якщо працює принаймні один ствол для подачі води, причому не найпотужніший, час роботи автоцистерни без дозаправки – лише 7-8 хвилин. Якщо ж працює два стволи або один потужніший, то привезеного запасу води добре, якщо вистачить на чотири  хвилини.

Використавши всю воду, автоцистерна має підживитися з вододжерела, наприклад пожежного гідранта. Щоб під час гасіння пожежі не виникало перерв, у рятувальників здавна діє чітке правило. Перша автоцистерна, що прибула на місце події, спочатку використовує привезену воду, а потім під’єднується до джерела води. Друга і наступні машини, які приїжджають за викликом, маючи воду в цистернах, одразу ж приєднують стволи до вододжерел для організації безперебійного постачання води. Якщо прибулих сил для боротьби з вогнем не вистачає, викликають підмогу.

Після ліквідації спалаху начальник варти повинен доповісти в частину по радіостанції про результати гасіння пожежі.

Слід вказати, що дотриманню безпеки праці на всіх етапах службової діяльності і, в томі числі, під час бойової роботи пожежного-рятувальника приділяється значна увага. Організовується службова підготовка як теоретична, так практичне відпрацювання нормативів.

Окремий, показовий і найбільш яскравий напрямок діяльності рятувальників – участь у змаганнях з пожежно-прикладного спорту, програма якого імітує виконання реальних надскладних завдань під час ліквідації надзвичайних подій та ситуацій. Наприклад, подолання стометрової смуги з перешкодами, сходження по драбині на третій поверх навчальної башти, бойове розгортання від пожежного автомобіля з подачею води на умовне гасіння пожежі тощо. Хто хоч раз відвідав подібні змагання, той знає, що це швидкість, спритність та без перебільшення захоплююче видовище. Щоб тримати в належному стані й удосконалювати міць організму, рятувальники в обов’язковому порядку займаються заняттями з фізичної підготовки та виконують обов’язкові нормативи.

Працюють пожежні-рятувальники позмінно, між викликами проводять тренування, розробляють плани дій з гасіння пожеж, вивчають район виїзду.

Пожежним часто доводиться ризикувати життям, рятуючи постраждалих. Робота важка, але дуже вдячна. Бажаючі стати пожежними можуть прийти до пожежно-рятувальної частини, де проходитимуть стажування і після чого, в разі успішного складання заліків, придатності за станом здоров’я, приймаються на службу. Можна здобути вищу освіту в учбових закладах системи ДСНС України.

Пожежний-рятувальник – це професія суто чоловіча. Він повинен уміти користуватися рятувальним устаткуванням, знати техніку безпеки, уміти працювати на висоті. Необхідно мати міцне здоров'я, високу витривалість, фізичну силу (не випадково серед бажаючих вступити на таку службу проводиться жорсткий медичний відбір). Також для представників даної професії важливі такі риси характеру, як: відповідальність, точність, стресостійкість, надійність, уміння аналізувати.

Лише стандартне обмундирування вогнеборця важить близько 30 кг, а з ним потрібно спускатися по спеціальній драбині до машини, швидко пересуватися, маневрувати під час пожежі, самотужки підніматися на верхні поверхи (адже користування ліфтом під час пожежі суворо заборонено з міркувань безпеки).

Представник цієї професії повинен знати правила надання першої медичної допомоги, володіти міцною психікою, високою стресостійкістю, бо інколи події розвиваються непередбачувано, та і не всіх людей вдається врятувати, трапляється, що вони гинуть на очах, і це необхідно пережити.

Освоїти професію пожежного-рятувальника вдається лише людям рішучим, сміливим, відповідальним, таким, що мають твердий характер, силу волі, чітку координацію рухів, швидкість реакцій. Протипоказань для такої роботи досить багато – необхідно мати міцне здоров’я. Саме тут медична комісія навіть більш сувора, аніж військова.

Заробітна плата поки що невисока, але працювати пожежними йдуть зазвичай не для того, щоб розбагатіти, а тому, що відчувають покликання до цієї справи. Кар’єрні перспективи у пожежного, як і у військового: зростання звань, обіймання керівних посад у відповідних структурах.

n5[1].jpg1345538711_15.jpg

1.jpgtimthumb.jpg

Відділ соціально-гуманітарної роботи

та психологічного забезпечення

У ДСНС України у Житомирській області


   
Останні новини
18 Жовтня15:14 Рятувальники серед дітей: у Коростені дітвора вчилася діяти у разі небезпеки, а на Ружинщині – приміряла бойове спорядження та випробовувала нове авто
18 Жовтня09:08 Увага! Попередження про пожежну небезпеку на території України та Житомирщини, зокрема
17 Жовтня15:43 Замість уроку житомирські школярі опановували рятувальну справу
17 Жовтня11:37 У Народицькому районі рятувальники попереджають пожежі від пічного опалення
15 Жовтня09:00 У період відзначення Дня захисника України близько 7 тисяч рятувальників та понад 2 тисячі одиниць техніки ДСНС перейшли на посилений режим несення служби
15 Жовтня09:00 Впродовж минулого тижня підрозділи ДСНС України врятували 37 осіб та ліквідували 1 тис. 681 пожежу
15 Жовтня08:00 Увага! Попередження про пожежну небезпеку на території України
14 Жовтня11:55 Рятувальники взяли участь у святкуванні Дня захисника України у Житомирі (ФОТО)
14 Жовтня09:32 Шановні колеги! Дорогі ветерани! Вітаю Вас із Днем захисника України
13 Жовтня10:37 Пулинський район: рятувальники познайомили молодих захисників з героїчною професією
13 Жовтня09:00 Увага! Попередження про найважливіші гідрометеорологічні явища
13 Жовтня08:00 В ДСНС обговорили питання стану розмінування територій України, забруднених вибухонебезпечними предметами
12 Жовтня14:01 "Своєчасно вживати заходів, адекватних рівню загроз, які виникають в осінньо-зимовий період можливо лише за належної організації роботи системи управління", - Микола Чечоткін
12 Жовтня12:36 Троє житомирських рятувальників нагороджені медаллю «За доблесть і звитягу» в рамках всеукраїнської акції «Естафета поколінь»
12 Жовтня11:02 Рятувальники стали чемпіонами «Динаміади 2018» з волейболу серед силових структур
Останні новини